First step is to get the mass of the mercury:
Pressure = mass/volume
mass = pressure x volume = 13.5 x 1.85 = 24.975 gm
Second step is to calculate the number of moles in 24.975 gm:
From the periodic table, the molar mass of mercury is 200.59
mass = number of moles x molar mass
number of moles = 24.975 / 200.59 = 0.1245 mole
Last step is to get the number of atoms:
Each mole contains 6.02 x 10^23 atoms
number of atoms = 0.1245 x 6.02 x 10^23 = 7.4949 x 10^22 atoms
Answer:
(d) 3,7-dimethyl-4-nonyne.
Explanation:
Hello,
In this case, considering the attached picture on which you can see that the main chain has nine carbon atoms, one tripe bond at the fourth carbon and two methyl radicals at the third and seventh carbons respectively, by following the IUPAC rules, the name would be: (d) 3,7-dimethyl-4-nonyne since the chain must start at the side closest to the first triple bond due to its priority and subsequently considering the present radicals.
Best regards.
Answer:
Explanation:
The given data shows linear trend between refractive index and temperature .
From 20 degree to 80 degree , every increase of 10 degree decreases refractive index by .0015 . This trend breaks at 90 degree beyond which , refractive index falls at greater rate or sharply.
So transition temperature is 90 degree .
Answer:
B. The amounts of water and alcohol are not the same
Explanation:
Answer:
0.019 moles of M2CO3
Explanation:
M2CO3(aq) + BaCl2 (aq) --> 2MCl (aq) + BaCO3(s)
From the equation above;
1 mol of M2CO3 reacts to produce 1 mol of BaCO3
Mass of BaCO3 formed = 3.7g
Molar mass of BaCO3 = 197.34g/mol
Number of moles = Mass / Molar mass = 3.7 / 197.34 = 0.0187 ≈ 0.019mol
Since 1 mol of M2CO3 reacts with 1 mol of BaCO3,
1 = 1
x = 0.019
x = 0.019 moles of M2CO3