Answer:
The answer to your question is V2 = 825.5 ml
Explanation:
Data
Volume 1 = 750 ml
Temperature 1 = 25°C
Volume 2= ?
Temperature 2 = 55°C
Process
Use the Charles' law to solve this problem
V1/T1 = V2/T2
-Solve for V2
V2 = V1T2 / T1
-Convert temperature to °K
T1 = 25 + 273 = 298°K
T2 = 55 + 273 = 328°K
-Substitution
V2 = (750 x 328) / 298
-Simplification
V2 = 246000 / 298
-Result
V2 = 825.5 ml
Guess and check, test, trial and error, completion.
<u>Answer:</u> The wavelength of light is 
<u>Explanation:</u>
To calculate the wavelength of light, we use Rydberg's Equation:

Where,
= Wavelength of radiation
= Rydberg's Constant = 
= Final energy level = 3
= Initial energy level = 6
Putting the values in above equation, we get:

Hence, the wavelength of light is 
Answer:
1.98 M
Explanation:
Given data
- Initial volume (V₁): 93.2 mL
- Initial concentration (C₁): 2.03 M
- Volume of water added: 3.92 L
Step 1: Convert V₁ to liters
We will use the relationship 1 L = 1000 mL.

Step 2: Calculate the final volume (V₂)
The final volume is the sum of the initial volume and the volume of water.

Step 3: Calculate the final concentration (C₂)
We will use the dilution rule.
