The density of the compound is 4.64 g/
.
Explanation:
Sodium chloride crystallize as FCC face centered cubic structure. It consist of four atoms of NaCl. So the unknown compound which crytallizes like NaCl wil have volume as:
radius in fcc is calculated as
= 4r
putting the value where a is length of the edge.

= 651.9 = 4r so r= 162.98 pm
volume is calculated by the formula:
π
putting the values,
x 3.14 x (
)^3
= 4.25X 10 ^-24
1.7 X
= volume of the fcc cell.
mass of the substance = 4 x 120 x 1.6605 x 10^(-24) g/u) (as it contains four atoms)
= 7.9x 
density = 
putting the values
density = 
density = 4.64 g/ 
Answer:
Atoms are made of protons, neutrons and electrons.
Explanation:
The Dalton's atomic theory was an early attempt at describing the properties of atoms. It stipulated that atoms were the smallest indivisible particle of a substance. Chemical reactions occur as a result of a combination or separation of atoms. Atoms of the same element are exactly alike and differ from atoms of other elements. Atoms can neither be created nor destroyed.
As time went on, modern scientific evidence began to modify the original postulates of the Dalton's atomic theory. It was not postulated in 1805 that atoms were composed of subatomic particles; electrons, neutrons and protons. Dalton's theory held the atom to be 'indivisible'. However in 1897, JJ Thompson discovered the electron. Subsequently, the proton and neutrons were discovered. This shows that the atom in itself consisted of even smaller particles.
Answer:
C
Explanation
Because My teacher told me that for an example Florida is hot but in Central America is cold or hot and you don’t need a jacket. I don’t remember much
After some thinking I have come to the conclusion that the answer is C.
Answer:
The volume of mercury-contaminated water that has to be consumed to ingest 0.100 g mercury is 2.50 × 10⁴ l
Explanation:
Hi there!
First, let´s convert 0.100 g to mg:
0.100 g · (1000 mg/1 g) = 100 mg
The contaminated water has 0.004 mg per liter, then, we have to find the volume of water that contains 100 mg of mercury:
100 mg · (1 l / 0.004 mg) = 2.50 × 10⁴ l
Then, the volume of mercury-contaminated water ( at a concentration of 0.004 mg/l) that has to be consumed to ingest 0.100 g mercury is 2.50 × 10⁴ l
Have a nice day!