<span>A.) If a sideways force of 300 N is applied to the motor, how far will it move sideways?</span>
Answer:
Force constant, k = 653.3 N/m
Explanation:
It is given that,
Weight of the bag of oranges on a scale, W = 22.3 N
Let m is the mass of the bag of oranges,


m = 2.27 kg
Frequency of the oscillation of the scale, f = 2.7 Hz
We need to find the force constant (spring constant) of the spring of the scale. We know that the formula of the frequency of oscillation of the spring is given by :



k = 653.3 N/m
So, the force constant of the spring of the scale is 653.3 N/m. Hence, this is the required solution.
Answer:

Explanation:
Initially rod is bent into L shaped at mid point
So we will have rotational inertia of the rod given as


Now when rod becomes straight during the rotation
then we will have

now from angular momentum conservation we have



Answer:
14 m/s
Explanation:
The problem can be solved by using the law of conservation of energy. In fact:
- The mechanical energy of the stone at the top of the cliff is just gravitational potential energy (because the stone is at rest, so its kinetic energy is zero), and it is given by
(1)
where m is the mass of the stone, g=9.8 m/s^2 is the acceleration due to gravity, and h=10 m is the height of the cliff.
- The mechanical energy of the stone when it hits the water is just kinetic energy (because the height of the stone has become zero, so the gravitational potential energy is zero), so it is
(2)
where v is the speed of the stone when it hits the water.
Since the mechanical energy is conserved, we can equalize (1) and (2), and solving for v we find:

496/1127 = 0.44 = 44%
<span>sin A = 0.85/2.1. </span>
<span>A = 23.9o. </span>
<span>Fp = 1127 sin23.9 = 457 N. = Force parallel to the ramp. </span>
<span>Fn = 1127 Cos23.9 = 1,030 N. = Force </span>
<span>perpendicular to the ramp = Normal force. </span>
<span>Eff. = Fp/Fap = 457/496 = 0.92 = 92%
Correct answer: 92%</span>