Answer:
Explanation:
Percent composition is percentage by the mass of element present in the compound.
The formula for chromium(III) nitrate is 
Molar mass of chromium(III) nitrate = 238.011 g/mol
1 mole of chromium(III) nitrate contains 9 moles of oxygen
Molar mass of oxygen = 16 g/mol
So, Mass= Molar mass*Moles = 16*9 g = 144 g
I believe that the answer is A) All Nitrogen atoms have 7 protons
The percent A by mass for substance AB =<u> 75%</u>
<h3>Further explanation</h3>
Proust states the Comparative Law that compounds are formed from elements with the same Mass Comparison, so that compounds have a fixed composition of elements
Empirical formula is the mole ratio of compounds forming elements.
From Substance AB₂ is 60.0% A by mass.
Let's say that AB₂ mass = 100 gram, then
mass A = 60 gram
mass B = 40 gram : 2 (coefficient in compound AB₂ = 2) = 20 gram
In compound AB:
Total mass = mass A + mass B
Total mass = 60 + 20 grams = 80 grams
Then the percentage of compound A = (60: 80) = 75%
<h3>Learn more</h3>
Grams of KO₂ needed to form O₂
brainly.com/question/2823257
Keywords : percent mass, substance
#LearnwithBrainly
A conversion factor is a fraction or a ratio representing a relationship of two different measurement values. To write 20% m/v to a conversion factor, we need to remember that a percent is a value that represents the amount of a part per 100 units of the whole. M/v in the given value represents that the percentage is by mass per volume. So, to write it as a conversion factor, we do as follows:
20% m/v = 20 mass units / 100 volume units = 1 mass units / 5 volume units
Usually units of this are in g per L. So, it is equivalent to 1 g / 5 L
Answer:
Follows are the explanation to this question:
Explanation:
When the drug is negatively charged, its negative electrolyte is annihilated to just the positive electrode. It is enticed, and it may not have a picture showing the electrode, however, We suppose that electrodes from either side of a skin slice. Its negative electrode will bypass or push thru the skin if in front of the counter terminal this becomes a red-positive electrode.