When ice melts, the physicals state changes from solid to liquid. The energy or the heat required (q) required to change a unit mass (m) of a substance from solid to liquid is known as the enthalpy or heat of fusion (ΔHf). The variables; q, m and ΔHf are related as:
q = m * ΔHf
the mass of ice m = 65 g
the heat of fusion of water at 0C = ΔHf = 334 J/g
Therefore: q = 65 g * 334 J/g = 21710 J
Now:
4.184 J = 1 cal
which implies that: 21710 J = 1 cal * 21710 J/4.184 J = 5188.8 cal
Hence the heat required is 5188.8 cal or 5.2 Kcal (approx)
Answer:
Only 3 is correct.
Explanation:
The crystal of a metal or an ionic compound is called a cell, and there are 7 types of unit cells: cubic, tetragonal, orthorhombic, monoclinic, hexagonal, rhombohedral, and triclinic.
In a face-centered cubic cell (FCC) all angles are 90º and all lengths are equal. Each cubic cell has 8 atoms in each corner of the cube, and that atom is shared with 8 neighboring cells. So for a metal crystal, the atom is located at each of the eight lattice points, where it is shared equally between eight unit cells.
Answer:
34.2 g is the mass of carbon dioxide gas one have in the container.
Explanation:
Moles of
:-
Mass = 49.8 g
Molar mass of oxygen gas = 32 g/mol
The formula for the calculation of moles is shown below:
Thus,

Since pressure and volume are constant, we can use the Avogadro's law as:-
Given ,
V₂ is twice the volume of V₁
V₂ = 2V₁
n₁ = ?
n₂ = 1.55625 mol
Using above equation as:
n₁ = 0.778125 moles
Moles of carbon dioxide = 0.778125 moles
Molar mass of
= 44.0 g/mol
Mass of
= Moles × Molar mass = 0.778125 × 44.0 g = 34.2 g
<u>34.2 g is the mass of carbon dioxide gas one have in the container.</u>
Answer : The role of limiting reagent or reactant is important in a chemical reaction because it can help the chemist to predict that complete amount of reactant is consumed, as it is limiting the reaction, only required moles of products can get formed instead of the theoretical yield where the perfect amount is used.
In short, Limiting reactant in a chemical reaction is the substance that is totally consumed when the chemical reaction is found to be complete.
With the given problem you gave here, I can't answer the question because I need more details. Luckily, I found a similar problem that's provided with a diagram and a table shown in the attached picture.
This test is called the Benedict's test which is used as test for presence of sugars. If the solution contains sugar, like glucose, the solution would turn from blue to red. If not, it would stay blue.
<em>Therefore, the correct results would be that in row 3.</em>