Answer:
a) m = 993 g
b) E = 6.50 × 10¹⁴ J
Explanation:
atomic mass of hydrogen = 1.00794
4 hydrogen atom will make a helium atom = 4 × 1.00794 = 4.03176
we know atomic mass of helium = 4.002602
difference in the atomic mass of helium = 4.03176-4.002602 = 0.029158
fraction of mass lost =
= 0.00723
loss of mass for 1000 g = 1000 × 0.00723 = 7.23
a) mass of helium produced = 1000-7.23 = 993 g (approx.)
b) energy released in the process
E = m c²
E = 0.00723 × (3× 10⁸)²
E = 6.50 × 10¹⁴ J
Answer:
Explanation:
The energy stored in the spring is used to throw the ball upwards . Let the height reached be h
stored energy of spring = 1/2 k y² , k is spring constant and y is compression created in the spring
stored energy of spring = potential energy of the ball
1/2 k y² = mgh , m is mass of the ball , h is height attained by ball
.5 k x .055² = .025 x 2.84
.0015125 k = .071
k = .071 / .0015125
= 46.9 N / m .
Answer:
Let us consider the case of a bus turning around a corner with a constant velocity, as the bus approaches the corner, the velocity at say point A is Va, and is tangential to the curve with direction pointing away from the curve. Also, the velocity at another point say point B is Vb and is also tangential to the curve with direction pointing away from the curve.<em> </em><em>Although the velocity at point A and the velocity at point B have the same magnitude, their directions are different (velocity is a vector quantity), and hence we have a change in velocity. By definition, an acceleration occurs when we have a change in velocity, so the bus experiences an acceleration at the corner whose direction is away from the center of the corner</em>.
The acceleration is not aligned with the direction of travel because<em> the change in velocity is at a tangent (directed away) to the direction of travel of the bus.</em>
The average speed would have to be 260 km/hr due to the driver originally going 30 km/hr too slow the first two laps
Answer:
option (E) 1,000,000 J
Explanation:
Given:
Mass of the suspension cable, m = 1,000 kg
Distance, h = 100 m
Now,
from the work energy theorem
Work done by the gravity = Work done by brake
or
mgh = Work done by brake
where, g is the acceleration due to the gravity = 10 m/s²
or
Work done by brake = 1000 × 10 × 100
or
Work done by brake = 1,000,000 J
this work done is the release of heat in the brakes
Hence, the correct answer is option (E) 1,000,000 J