Answer: If the net force acting on an object doubles, its acceleration is doubled. If the mass is doubled, then acceleration will be halved. If both the net force and the mass are doubled, the acceleration will be unchanged.
Explanation:
Answer:
Explanation:
Given two vectors as follows
E₁ = 13.5 i -12 j
E₂ = -7.4 i - 4.7 j
Resultant E = E₁ + E₂
= 13.5 i -12 j -7.4 i - 4.7 j
E = 6.1 i - 16.7 j
a ) X component of resultant = 6.1 N
b ) y component of resultant = -16.7 N
Magnitude of resultant = √ ( 6.1² + 16.7² )
= 17.75 N
d ) If θ be the required angle
tanθ = 16.7 / 6.1 = 2.73
θ = 70° .
counterclockwise = 360 - 70 = 290°
Since the two waves have equal amplitudes, if the crest of one wave
meets the trough of the other one, they'll add to produce a level of zero
at that location.
Answer:
The electric field strength is 
Solution:
As per the question:
Area of the electrode, 
Charge, q = 50 nC = ![50\times 10^{- 9} C[/etx]Distance, x = 2 mm = [tex]2\times 10^{- 3} m](https://tex.z-dn.net/?f=50%5Ctimes%2010%5E%7B-%209%7D%20C%5B%2Fetx%5D%3C%2Fp%3E%3Cp%3EDistance%2C%20x%20%3D%202%20mm%20%3D%20%5Btex%5D2%5Ctimes%2010%5E%7B-%203%7D%20m)
Now,
To calculate the electric field strength, we first calculate the surface charge density which is given by:

Now, the electric field strength of the electrode is:

where



Answer:
The change in the centripetal acceleration of the brother,
Δa = V₂²/R - V₁²/R
Explanation:
Given data,
A sister spins her brother in a circle of radius, R
The angular velocity of the brother, ω₁ = V₁/R
The angular velocity of the brother, ω₂ = V₂/R
The centripetal acceleration is given by the relation
a = V²/R
Therefore change in the centripetal acceleration of the brother,
Δa = V₂²/R - V₁²/R