There are several process in the nature, which keeps water cycling between them. By Precipitation, Earth's sphere gets water which we use in several ways, and by evaporation & sublimation, it goes back to upper spheres of the Earth's atmosphere and cycle happens again & again.
Hope this helps!
The final temperature of the copper is 59.0. The specific heat capacity of copper is 0.38 j/g -k
Answer:
mass of U-235 = 15.9 g (3 sig. figures)
Explanation:
1 atom can produce -------------------------> 3.20 x 10^-11 J energy
x atoms can produce ----------------------> 1.30 x 10^12 J energy
x = 1.30 x 10^12 / 3.20 x 10^-11
x = 4.06 x 10^22 atoms
1 mol ----------------------> 6.023 x 10^23 atoms
y mol ----------------------> 4.06 x 10^22 atoms
y = 0.0675 moles
mass of U-235 = 0.0675 x 235 = 15.8625
mass of U-235 = 15.9 g (3 sig. figures)
3 Mg + 1 Fe2O3 →2 Fe + 3MgO
Type of Reaction: Single displacement.