Sum of horizontal forces<span> = 0
F(horizontal) = 60 cos 42
= 44.58
</span>Sum of vertical forces = 0 <span>
F(vertical) = 60 - 60 sin 42
= 19.85
F = sqrt (Fh² + Fv²)
= sqrt (44.58² + 19.85²)
= 48.8 N</span>
I believe it would be B and C because kinetic and potential energy both go under mechanical energy, electrical and thermal energy are its own kind of energy
Explanation:
Mass of two soccer balls, 
Initial speed of first ball, 
Initial speed of second ball, 
After the collision,
Final speed of the second ball, 
(a) The momentum remains conserved. Using the conservation of momentum to find it as :

is the final speed of the first ball



(b) Let
is the kinetic energy of the first ball before the collision. It is given by :


It is at rest, so, the kinetic energy of the first ball before the collision is 0.
(c) After the collision, the second ball comes to rest. So, the kinetic energy of the second ball after the collision is 0.
Hence, this is the required solution.
Answer:
<h2>
5.3 m</h2>
Explanation:
The standard film size for one popular camera was<u> 79 mm square</u>.
The film was <u>116 mm behind the lens</u>.
If you wanted a picture of your<u> 1.8-m-tall friend to fill half the frame</u>,
find:
how far away from you did she need to stand?
solution:
the other person called friend is 1.8 m tall (1,800mm) stood from the other side to fill up half of the frame of 79mm / 2 = 35 mm.
where the film behind the lens is 116mm as given.
so its a ratio and proportion:
<u>1800 mm </u> = <u> 39.5 mm </u>
x 116 mm
39.5 (x) = 1800 (116)
x = <u> 208,800</u>
39.5
x = 5286 mm * <u> 1 m </u>
1000 mm
x = 5.3 m