<span>Acceleration is the change in velocity divided by time taken. It has both magnitude and direction. In this problem, the change in velocity would first have to be calculated. Velocity is distance divided by time. Therefore, the velocity here would be 300 m divided by 22.4 seconds. This gives a velocity of 13.3928 m/s. Since acceleration is velocity divided by time, it would be 13.3928 divided by 22.4, giving a final solution of 0.598 m/s^2.</span>
The magnetic force exerted by a field E to a charge q is given by F=Eq. In this case, F=4.30*10^4*(6.80mu C). 1mu C=10^-6C, so F=4.30*6.80=10^-2=0.29N. The direction is in the x direction, the direction that the field is applied because the charge is positive.
Answer: 9130 joules
Explanation:
Workdone by wheelbarrow = ?
Time = 11 seconds
Power = 830 watts
Recall that power is the rate of doing work. Thus, power is workdone divided by time taken.
i.e Power = (workdone/time)
830 watts = Workdone / 11 seconds
Workdone = 830 watts x 11 seconds
Workdone = 9130 joules
Thus, 9130 joules of work is required to get the wheelbarrow across the yard.
Answer:
Explanation:
A simple light microscope uses light for imaging of objects where as a transmission electron microscope uses a monochromatic beam of electrons.
This beam is passed by a magnetic field which is very strong and thus act as a lens.
Its resolution of very high which is about 0.2 nanometers because of the separation between two atoms.
Because of this reason its resolution is about 1000 times greater than light microscope.
78.4 F because you do 8.00 muliplyed by 9.8