The combustion of any hydrocarbon yields water and carbon dioxide. We will now construct a balanced equation:
C₃H₈ + 5O₂ → 3CO₂ + 4H₂O
Each mole of propane requires 5 moles of oxygen.
Answer:
The specific heat of the metal is 0.466 
Explanation:
Calorimetry is the measurement and calculation of the amounts of heat exchanged by a body or a system.
The equation that allows calculating heat exchanges is:
Q = c * m * ΔT
where Q is the heat exchanged by a body of mass m, made up of a specific heat substance c and where ΔT is the temperature variation.
In this case:
- Q= 2330 J
- c= ?
- m= 25 g
- ΔT= 200 °C
Replacing:
2330 J= c*25 g* 200 °C
Solving:

c=0.466 
<u><em>The specific heat of the metal is 0.466 </em></u>
<u><em></em></u>
In order to compute the y-component of a vector, we simply use the formula:
Fy = F*sin(∅)
Where ∅ is the angle of the vector measured from the positive x-axis and F is the magnitude of the vector.
Similarly, the x-component is calculated by substituting sin(∅) with cos(∅)
Answer:
The specific heat of the alloy 
Explanation:
Mass of an alloy
= 25 gm
Initial temperature
= 100°c = 373 K
Mass of water
= 90 gm
Initial temperature of water
= 25.32 °c = 298.32 K
Final temperature
= 27.18 °c = 300.18 K
From energy balance equation
Heat lost by alloy = Heat gain by water
[
-
] =
(
-
)
25 ×
× ( 373 - 300.18 ) = 90 × 4.2 (300.18 - 298.32)

This is the specific heat of the alloy.