Answer:
V=20cm/s
Explanation:
The average speed is the distance total divided the time total:

First stage:
T1=5s

But,
(decelerates to rest)
then: 
on the other hand:

X1=75cm
Second stage:
T2=5s

X2=125cm
Finally:
X=X1+X2=200cm
T=T1+T2=10s
V=X/T=20cm/s
6.0 m longer because the player ran 3 and came back 3 at the very end, which looks like he went nowhere but in reality he ran 6.
When wool is rubbed with a balloon, the wool is left with a positive charge as electrons have travelled from the wool to the balloon which means the balloon now has a negative charge.
Now that the balloon has a negative charge, you need to know:
The tissue paper originally contains electrons and protons
The fact that the balloon has a negative charge, it will ATTRACT protons because protons are POSITIVE and electrons are NEGATIVE.
So once they are attracted, they will move closer to one another.
When the body touches the ground two types of Forces will be generated. The Force product of the weight and the Normal Force. This is basically explained in Newton's third law in which we have that for every action there must also be a reaction. If the Force of the weight is pointing towards the earth, the reaction Force of the block will be opposite, that is, upwards and will be equivalent to its weight:
F = mg
Where,
m = mass
g = Gravitational acceleration
F = 5*9.8
F = 49N
Therefore the correct answer is E.
Answer:
d). X-rays
Explanation:
X -rays are also called photons. They are a packet of electro magnetic radiation. X rays originate from the shell of the electron. X rays are highly penetrating, and have a shorter wavelength than alpha particles and the beta particles. They are similar to the gamma rays which are also has a high penetrating power and easily pass through the human body.
Thus X rays can penetrate a skin tissue upto 2 cm thickness.