When ice melts, the physicals state changes from solid to liquid. The energy or the heat required (q) required to change a unit mass (m) of a substance from solid to liquid is known as the enthalpy or heat of fusion (ΔHf). The variables; q, m and ΔHf are related as:
q = m * ΔHf
the mass of ice m = 65 g
the heat of fusion of water at 0C = ΔHf = 334 J/g
Therefore: q = 65 g * 334 J/g = 21710 J
Now:
4.184 J = 1 cal
which implies that: 21710 J = 1 cal * 21710 J/4.184 J = 5188.8 cal
Hence the heat required is 5188.8 cal or 5.2 Kcal (approx)
Answer:
The answer to your question is below:
Explanation:
Having exactly the same data as the previous experiment I think that having the same data as the previous experiment is extremely important but not the most important, for me is the second most important.
Using the same procedure and variables as the previous experiment For me, this is the most importan thing when a scientist is designing an experiment, because if he or she follow exactly the same procedure and variables, then the results will be very close.
Conducting an experiment similar to the previous experiment This characteristic is important but not the most important.
Using the same laboratory that was used in the previous experiment It is not important the laboratory, if the procedure and variables are the same, your experiment must give the same results in whatever laboratory.
In this question we need to find the new volume of the gas. Since we have been given the pressure and temperature change, we can used to combined gas law equation.

the parameters for 1st instance are given on the left side and parameters for the second instance are given on the right side of the equation
(319 mmHg x 0.558 L)/ 115 K = (215 mmHg x V)/387 K
V = 2.79 L
The correct answer is option 2 and 3.
The two scenarios that illustrate the relationship between pressure and volume as described by Boyle’s law are as follows:
2. The volume of an underwater bubble increases as it rises and the pressure decreases.
3. The pressure increases in an inflated plastic bag when the bag is stepped on.
According to Boyle's law, pressure of a gas is inversely proportional to its volume at constant temperature. This means that pressure rises as the volume increases and vice versa.
Answer:
The answer to your question is: 69.6 %
Explanation:
Freon -112 (C₂Cl₄F₂)
MW = (12 x 2) + (35.5 x 4) + (19 x 2)
= 24 + 142 + 38
= 204 g
204 g of C₂Cl₄F₂ ----------------- 100%
142 g ----------------- x
x = (142 x 100 ) / 204
x = 69.6 %