Answer:
x = 1.63 m
Explanation:
mass (m) = 10 kg
μk = 0.3
velocity (v) = 3.1 m/s
Assuming that most of the computers weight is applied on the belt instantaneously, we can apply the constant acceleration equation below
x = 
where a = μk.g , therefore
x =
/2μk.g
x = (3.1 x 3.1)/(2 x 0.3 x 9.8)
x = 1.63 m
Answer:
0.480 seconds
Explanation:
The period is the time for 1 revolution. Writing a proportion:
14.4 s / 30.0 rev = t / 1 rev
t = 0.480 s
The period is 0.480 seconds.
Answer:
Moment of inertia of Earth about its own axis is given as

Explanation:
Since Earth is considered as solid sphere
So we will have

so we will have

so we have

If you know the formula for horizontal range, then finding the solution is immediate:


Answer:
option (a)
Explanation:
There are some properties of charge given as
(a) Charges are of two types: negative charge and positive charge.
(b) Like charges repel each other and unlike charges attract each other.
(c) charges are conserved in nature.
(d) charges are quarantined.
So, the two charges which are opposite in nature can only attract each other.
So, if there is one negative and one positive charge, they always attract each other.
The force of attraction or repulsion between the two charges is given by the Coulomb's law.