First, we determine the number of moles of gas present using the ideal gas equation.
PV = nRT
n = PV / RT
n = (1.4 * 226.4) / (0.082 *(27 + 273.15))
n = 12.88
Next, we use the given percentages to find the moles of helium present
Moles of helium = 0.655 * 12.88
Moles of helium = 8.44
Next, we use the formula:
Mass = moles * molar mass
Mass of helium = 8.44 * 4
Mass of helium = 33.76 grams
When we wish to convert a gas to liquid we have to either
a) decrease temperature
b) increase pressure
In case of fire extinguisher the CO2 is found to be in liquid state, this is as the CO2 is pressurized at high pressure which keeps CO2 in liquid state
the ideal pressure and temperature conditions when CO2 gas can be converted to CO2 gas
Pressure = 5 - 73 atm
Temperature = -57 to 31 degree Celsius
The answer & explanation for this question is given in the attachment below.
Answer: False. Hope this helps!!
Answer:
324.18 g/mol
Explanation:
Let the molecular mass of the antimalarial drug, Quinine is x g/mol
According to question,
Nitrogen present in the drug is 8.63% of x
So, mass of nitrogen = 
Also, according to the question,
2 atoms are present in 1 molecule of the drug.
Mass of nitrogen = 14.01 amu = 14.01 g/mol (grams for 1 mole)
So, mass of nitrogen = 14.01×2 = 28.02
These 2 must be equal so,

solving for x, we get:
<u>x = 324.18 g/mol</u>