Answer:
-10778.95 J heat must be removed in order to form the ice at 15 °C.
Explanation:
Given data:
mass of steam = 25 g
Initial temperature = 118 °C
Final temperature = 15 °C
Heat released = ?
Solution:
Formula:
q = m . c . ΔT
we know that specific heat of water is 4.186 J/g.°C
ΔT = final temperature - initial temperature
ΔT = 15 °C - 118 °C
ΔT = -103 °C
now we will put the values in formula
q = m . c . ΔT
q = 25 g × 4.186 J/g.°C × -103 °C
q = -10778.95 J
so, -10778.95 J heat must be removed in order to form the ice at 15 °C.
Answer: 350 kj/mol
Explanation:
As shown below this expression gives the activation energy of the reverse reaction:
EA reverse reaction = EA forward reaction + | enthalpy change |
1) The activation energy, EA is the difference between the potential energies of the reactants and the transition state:
EA = energy of the transition state - energy of the reactants.
2) The activation energy of the forward reaction given is:
EA = energy of the transition state - energy of [ NO2(g) + CO(g) ] = 75 kj/mol
3) The negative enthalpy change - 275 kj / mol for the forward reaction means that the products are below in the potential energy diagram, and that the potential energy of the products, [NO(g) + CO2(g) ] is equal to 75 kj / mol - 275 kj / mol = - 200 kj/mol
4) For the reverse reaction the reactants are [NO(g) + CO2(g)], and the transition state is the same than that for the forward reaction.
5) The difference of energy between the transition state and the potential energy of [NO(g) + CO2(g) ] will be the absolute value of the change of enthalpy plus the activation energy for the forward reaction:
EA reverse reaction = EA forward reaction + | enthalpy change |
EA reverse reaction = 75 kj / mol + |-275 kj/mol | = 75 kj/mol + 275 kj/mol = 350 kj/mol.
And that is the answer, 350 kj/mol
1.2 moles of (nph4)3po3 is.......159.6 grams