Answer:
Sample Response: Yes, the law of conservation of momentum is satisfied. The total momentum before the collision is 1.5 kg • m/s and the total momentum after the collision is 1.5 kg • m/s. The momentum before and after the collision is the same.
Explanation:
Sample Response since i just took it on Edg.
Answer:
The answer to your question is molality = 0.61
Explanation:
Freezing point is the temperature at which a liquid turns into a solid if a solute is added to a solution, the freezing point changes.
Data
Kf = 1.86 °C/m
molality = ?
ΔTc = 1.13°C
Formula
ΔTc = kcm
Solve for m
m = ΔTc/kc
Substitution
m = 1.13 / 1.86
Simplification and result
m = 0.61
Answer:option d==> Si.
Explanation:
The energy required to remove electron from a gaseous atom or ion is what is called an ionization energy. As we remove electrons continually in a gaseous atom or ion, the ionization energy increases which are know as the first ionization energy, the second ionization energy, third ionization energy and so on.
Looking at the electronic configuration of Silicon, Si; Ne 3s2 3p2. We can can see that the first four ionization energies are from the removal of the 3p2 and 3s2 electrons and the fifth ionization energy, which is the highest ionization energy of 14800 kJ/mol is the the electron removed from the core shell.
The combustion of any hydrocarbon yields water and carbon dioxide. We will now construct a balanced equation:
C₃H₈ + 5O₂ → 3CO₂ + 4H₂O
Each mole of propane requires 5 moles of oxygen.
Answer:
0.452 M
Explanation:
Remember that to get molarity, you have to go thru an equation:
M=mol/V (in liters)
So...
5.61 g NH4NO3 x 1 mol NH4NO3/80.043 g
=0.0701 mol NH4NO3
Convert mL to L
=155--->0.155 L
Plug in and divide.
0.0701/0.155
=0.452 M