Answer:
Supervision of weights and measures promotes accurate measurements of goods and services to ensure that everybody gets a fair trade in the marketplace. Not so coincidentally it also is a deterrent to ensure that traders are being honest in their trade practises.
Explanation:
Answer:
The correct answers are:
a) 180 g
b) 93.7 cm³
Explanation:
The density of a substance is the mass of the substance per unit of volume. So, it is calculated as follows:
density= mass/volume
From the data provided in the problem:
density = 0.8 g/cm³
a) Given: volume= 225 cm³
mass= density x volume = 0.8 g/cm³ x 225 cm³ = 180 g
b) Given: mass= 75.0 g
volume = mass/density = 75.0 g/(0.8 g/cm³)= 93.75 cm³≅ 93.7 cm³
Answer:
Since in a chloride ion, we have an additional electron
you might think that it will affect the mass but the mass of an electron is almost negligible so we will ignore that
Amount of ions in 1 mol = 6.022 * 10^23
Amount of ions in 0.486 moles = 0.486 * (6.022*10^23)
Amunt of ions in 0.486 moles = 2.9 * 10^23 ions
Hence, option 1 is correct
Actually mass and weight are two different things but most people did not understand the difference between them. And they are used synonymously on the earth. Mass is the measure of the amount of matter and weight is the measure of how the force of gravity acts on the mass that is Weight = mass x force of gravity. And they are also directly proportional to each other that is also the reason both terms are used synonymously.