Answer:
1.21 g/day
Step-by-step explanation:
We are given that
The mass of a colony of bacteria (in (grams) is given by

Where t=Time(in days)
Differentiate w.r.t t

By using the formula 


We are given P(t)=6
Substitute the value





Substitute the value of t


We know that 
Using the formula


By using 
g/day
Hence,the instantaneous rate of change of the mass of the colony=1.21g/day
Answer: 20 : 3 : 12
Step-by-step explanation:
For every 1 litre, 150 ml of sucrose and 600ml of saline solution is needed.
1litre = 1,000 ml
Water = 1,000 ml
Ratio:
1,000 : 150 : 600
Divide by 50 to get simplest form:
20 : 3 : 12
The first thing that you should observe is the rectangular triangle that is formed in the description of the statement.
Since you have the angle of 21 degrees and the height of 35 feet, then you can find the distance AC.
I attach the solution.
Consider the attached figure. All the triangles shown are similar, so
CB/CA = CD/CB
30/50 = projection/30
projection = 30^2/50
projection = 18