Pressure of argon = 546.8 kPa
Conversion factor: 1 atm = 101.325 kPa
Pressure of argon = 546.8 kPa x 1 atm/101.325 kPa = 5.4 atm
Moles of argon = 15.82
Volume of argon = 75.0 L
According to Ideal gas law,
PV = nRT
where P is the pressure, V is the volume , n is the number of moles, R is the universal gas constant, and T is the temperature
T = PV/nR = (5.4 atm x 75.0 L) / (15.82 x 0.0821 L.atm.mol⁻¹K⁻¹)
T = 311.82 K
Hence the temperature of the canister is 311.82 K.
Answer:
The cell reaction reaches equilibrium quickly and the cell emf becomes zero.
Explanation:
The purpose of a salt bridge is not to move electrons from the electrolyte, its main function is to maintain charge balance because the electrons are moving from one-half cell to the other.
A solution of a salt that dissociates easily is normally used. Water is ineffective at functioning as a salt bridge. Hence the effect stated in the answer.
Answer:

Explanation:
Hello,
In this case, we apply the Gay-Lussac's law which allows us to understand the pressure-temperature behavior as a directly proportional relationship:

Thus, we solve for the final pressure P2 to obtain it as shown below:

Hence, we notice that the temperature doubles as well as the pressure.
Best regards.
<u>Answer: </u>The correct answer is Option A.
<u>Explanation:</u>
Fluorine is the 9th element in the periodic table which belongs to group 17 and period 2. It is a non-metal because it requires an electron to gain its stable electronic configuration.
The electronic configuration of this elements is: 
This element requires 1 electron to attain stable configuration. It is an insulator and is not lustrous.
This element easily gains an electron and hence, is considered as a highly reactive non-metal.
Hence, the correct answer is Option A.