The magnitude of the average force that the ball exerts against his glove is 600 N

<h3>Further explanation</h3>
Newton's second law of motion states that the resultant force applied to an object is directly proportional to the mass and acceleration of the object.

F = Force ( Newton )
m = Object's Mass ( kg )
a = Acceleration ( m )
Let us now tackle the problem !

<u>Given:</u>
mass of ball = m = 0.15 kg
initial speed of ball = u = 40 m/s
final speed of ball = v = 0 m/s
distance = d = 20 cm = 0.2 m
<u>Asked:</u>
average force = F = ?
<u>Solution:</u>
<em>We will use </em><em>Newton's Law of Motion</em><em> to solve this problem as follows:</em>







<h3>Learn more</h3>

<h3>Answer details</h3>
Grade: High School
Subject: Physics
Chapter: Dynamics
At the rear.
PWC stands for personal watercraft, and it is a small powerboat. The main components of a PWC are the hull (body of the boat), deck (surface where people walk/stand), throttle (controls speed), steering nozzle and water intake.
Answer:
10.4 m/s
Explanation:
The problem can be solved by using the following SUVAT equation:

where
v is the final velocity
u is the initial velocity
a is the acceleration
t is the time
For the diver in the problem, we have:
is the initial velocity (positive because it is upward)
is the acceleration of gravity (negative because it is downward)
By substituting t = 1.7 s, we find the velocity when the diver reaches the water:

And the negative sign means that the direction is downward: so, the speed is 10.4 m/s.