Answer:
The distance the ball moves up the incline before reversing its direction is 3.2653 m.
The total time required for the ball to return to the child’s hand is 3.2654 s.
Explanation:
When the girl is moving up:
The final velocity (v) = 0 m/s
Initial velocity (u) = 4 m/s
a = -0.25g = -0.25*9.8 = -2.45 m/s². (Negative because it is in opposite of the velocity and also it deaccelerates while going up).
Let time be t to reach the top.
Using
v = u + a×t
0 = 4 - 2.45*t
t = 1.6327 s
Since, this is the same time the ball will come back. So,
<u>Total time to go and come back = 2* 1.6327 = 3.2654 s
</u>
To find the distance, using:
v² = u² + 2×a×s
0² = 4² + 2×(-2.45)×s
s = 3.2653 m
<u>Thus, the distance the ball moves up the incline before reversing its direction is 3.2653 m.</u>
Answer:
The force does the ceiling exert on the hook is 269.59 N
Explanation:
Applying the second Newton law:
F = m*a
From the attached diagram, the net force in object 1 is:

In object 2:

Adding the two equations:
(eq. 1)
The torque:

Where
I = moment of inertia
α = angular acceleration
If the linear acceleration is

Torque due the tension is equal:

Substituting torque, mass, in equation 1, the expression respect the acceleration is:

Where
W₁ = 75 N
W₂ = 125 N
W = 80 N

The net force is:

Answer:
1) d
2) 5 m/s
3) 100
Explanation:
The equation of position x for a constant acceleration a and an initial velocity v₀, initial position x₀, time t is:
(i) 
The equation for velocity v and a constant acceleration a is:
(ii) 
1) Solve equation (ii) for acceleration a and plug the result in equation (i)
(iii) 
(iv) 
Simplify equation (iv) and use the given values v = 0, x₀ = 0:
(v) 
2) Given v₀= 3m/s, a=0.2m/s², t=10 s. Using equation (ii) to get the final velocity v:
3) Given v₀=0m/s, t₁=10s, t₂=1s and x₀=0. Looking for factor f = x(t₁)/x(t₂) using equation(i) to calculate x(t₁) and x(t₂):

For free fall motion the displacement can be found by graphically as well as by kinematics equation
Here acceleration of object is constant as it fall due to gravity so we can use

here if body starts with zero initial speed then we can say

here we need to find the displacement from t = 0 to t = 6s
so we can say


so the displacement will be 176.4 m
in order to find the displacement from the graph of velocity and time we need to find the area under the graph for given time interval that will also give us same displacement for given period of time.
It flies 2+3meters east and 5 meters north so it flies 5 east and 5 north. Then the way of it would be diagonal of 5x5 square it equals 5√2 which is 7.07.