Answer:
volume in L = 0.25 L
Explanation:
Given data:
Mass of Cu(NO₃)₂ = 2.43 g
Volume of KI = ?
Solution:
Balanced chemical equation:
2Cu(NO₃)₂ + 4KI → 2CuI + I₂ + 4KNO₃
Moles of Cu(NO₃)₂:
Number of moles = mass/ molar mass
Number of moles = 2.43 g/ 187.56 g/mol
Number of moles = 0.013 mol
Now we will compare the moles of Cu(NO₃)₂ with KI.
Cu(NO₃)₂ : KI
2 : 4
0.013 : 4 × 0.013=0.052 mol
Volume of KI:
<em>Molarity = moles of solute / volume in L</em>
volume in L = moles of solute /Molarity
volume in L = 0.052 mol / 0.209 mol/L
volume in L = 0.25 L
Answer:
3.24 × 10^5 J/mol
Explanation:
The activation energy of this reaction can be calculated using the equation:
ln(k2/k1) = Ea/R x (1/T1 - 1/T2)
Where; Ea = the activation energy (J/mol)
R = the ideal gas constant = 8.3145 J/Kmol
T1 and T2 = absolute temperatures (K)
k1 and k2 = the reaction rate constants at respective temperature
First, we need to convert the temperatures in °C to K
T(K) = T(°C) + 273.15
T1 = 325°C + 273.15
T1 = 598.15K
T2 = 407°C + 273.15
T2 = 680.15K
Since, k1= 8.58 x 10-9 L/mol, k2= 2.16 x 10-5 L/mol, R= 8.3145 J/Kmol, we can now find Ea
ln(k2/k1) = Ea/R x (1/T1 - 1/T2)
ln(2.16 x 10-5/8.58 x 10-9) = Ea/8.3145 × (1/598.15 - 1/680.15)
ln(2517.4) = Ea/8.3145 × 2.01 × 10^-4
7.831 = Ea(2.417 × 10^-5)
Ea = 3.24 × 10^5 J/mol
Mixing calcium carbonate and HCl.
Heating copper sulfate pentahydrate.
Mixing potassium iodide and lead nitrate.
Combining magnesium and hcl.
Burning the candle.
Let's look at the available options and see what are chemical changes and what are physical changes. As a side note, line breaks, capitalization, and punctuation are VERY important. I spent almost as much time attempting to actually figure out what your options were as I spent in distinguishing between what were chemical reactions and physical changes.
Crushing calcium carbonate.
* This is a mere physical change. You start with large pieces of calcium carbonate and end up with smaller pieces. So this is a bad choice.
Mixing calcium carbonate and HCl.
* This is a chemical reaction where the calcium carbonate and hydrochloric acid react with each other and produce carbon dioxide plus other compounds. So this is a good choice.
Boiling water.
* Another physical change from liquid to vapor. You can cool down the resulting vapor and end up with the original water. So this is a bad choice.
Heating copper sulfate pentahydrate.
* This is a chemical change in that you're converting CuSO4 . 5H2O(s) into CuSO4 and H2O. So this too is a good choice.
Separating iron filing and sulfur.
* You start out with iron filings and sulfur and end up with iron filings and sulfur. Things are a bit more orderly, but no chemical reactions have occurred. So this is a bad choice.
Mixing potassium iodide and lead nitrate. * You start with 2 white solids and upon mixing them, you get a yellow solid.
A chemical reaction has occurred. So this is a good choice.
Combining magnesium and hcl.
* When you combine these two items, you get hydrogen gas as a product. So you have a chemical reaction. And this is a good choice.
Burning the candle.
* Another chemical reaction. The wax combines with the oxygen in the air and produces water vapor and carbon dioxide. So this is a good choice.