The answer is 1.01 x 10^(-11) N. I arrived to this answer through calculating the GPEs of both balls. Bjorn's ball has a GPE of 1.402 x 10^(-11) N. Billie Jean's ball has a GPE of <span>2.503 x 10^(-11) N. I subtracted the two and I found that Billie Jean's tennis ball has a GPE of 1.01 x 10^(-11) more than Bjorn's tennis ball.</span>
W=ΔKE , W=-5000j
KEinitial=(1/2)mv² , KEfinal=0j
ΔKE=-(1/2)mv²
-5000=-(1/2)(100kg)v²
v=10 m/s
Answer:
a)W=8.333lbf.ft
b)W=0.0107 Btu.
Explanation:
<u>Complete question</u>
The force F required to compress a spring a distance x is given by F– F0 = kx where k is the spring constant and F0 is the preload. Determine the work required to compress a spring whose spring constant is k= 200 lbf/in a distance of one inch starting from its free length where F0 = 0 lbf. Express your answer in both lbf-ft and Btu.
Solution
Preload = F₀=0 lbf
Spring constant k= 200 lbf/in
Initial length of spring x₁=0
Final length of spring x₂= 1 in
At any point, the force during deflection of a spring is given by;
F= F₀× kx where F₀ initial force, k is spring constant and x is the deflection from original point of the spring.

Change to lbf.ft by dividing the value by 12 because 1ft=12 in
100/12 = 8.333 lbf.ft
work required to compress the spring, W=8.333lbf.ft
The work required to compress the spring in Btu will be;
1 Btu= 778 lbf.ft
?= 8.333 lbf.ft----------------cross multiply
(8.333*1)/ 778 =0.0107 Btu.
Refer to the diagram shown below.
Neglect wind resistance, and use g = 9.8 m/s².
The pole vaulter falls with an initial vertical velocity of u = 0.
If the velocity upon hitting the pad is v, then
v² = 2*(9.8 m/s²)*(4.2 m) = 82.32 (m/s)²
v = 9.037 m/s
The pole vaulter comes to res after the pad compresses by 50 cm (or 0.5 m).
If the average acceleration (actually deceleration) is (a m/s²), then
0 = (9.037 m/s)² + 2*(a m/s²)*(0.5 m)
a = - 82.32/(2*0.5) = - 82 m/s²
Answer: - 82 m/s² (or a deceleration of 82 m/s²)
As an object accelerates i.e., change it's velocity(either direction or speed), the position of the object depends on two factor; If the acceleration was direction based then it might have a zero displacement for eg: if it travels in circle. or it might have a net displacement if it travels in a straight line, quantitatively

where,
s = displacement
u = initial velocity
v = final velocity
a = acceleration
t = time
Now, for the hypothesis;
There is no direct relationship between fan speed and acceleration but anyways generally speaking if we do have a relationship that with more fan speed we have a larger displacement of air i.e., a more force i.e., greater acceleration
Thus, it can be said, well not exactly scientific, that with a greater fan speed there will be greater acceleration. if fan speed is increased then acceleration will be more.
:)