<span>The question says,'which statement best describes how an ionic bond forms. The correct option is A. Ionic bonds are formed as a result of complete transfer of electrovalence electrons from one atom to another. The atom that donate the electron become a positively charged ion while the atom that received the atom become a negatively charged ion.</span>
M=D*V
D=620 g/cm³
V=75 cm³
m= 620 g/cm³ * 75 cm³=46500 g
m=46500g
<span>Answer:
It depends on what came after "0.5440 M H...".
If it was a monoprotic acid, like HCl, the calculation would go like this:
(55.25 mL) x (0.5440 M acid) x (1 mol KOH / 1 mol acid) / (0.2450 M KOH) =
122.7 mL KOH
If it was a diprotic acid, like H2SO4, like this:
(55.25 mL) x (0.5440 M acid) x (2 mol KOH / 1 mol acid) / (0.2450 M KOH) =
245.4 mL KOH
If it was a triprotic acid, like H3PO4, like this:
(55.25 mL) x (0.5440 M acid) x (3 mol KOH / 1 mol acid) / (0.2450 M KOH) =
368.0 mL KOH</span>
Answer:
The correct answer is is option B
b. 93.3 g
Explanation:
SEE COMPLETE QUESTION BELOW
Hydrogen chloride gas can be prepared by the following reaction: 2NaCl(s) + H2SO4(aq) → 2HCl(g) + Na2SO4(s)
How many grams of HCl can be prepared from 2.00 mol H2SO4 and 2.56 mol NaCl?
a. 7.30 g
b. 93.3 g
c. 146 g
d. 150 g
e. 196 g
CHECK THE ATTACHMENT FOR STEP BY STEP EXPLANATION