<span>Answer:
.01 moles of D to .005 moles of L ~ so, .01+.005 = .015 total; using this total value, divide the portions of D and L.
so .01/.015 to .005/.015 ~ 67% D to 33% L.
And thus, the enantiomer excess will be 34%.</span>
Silver nitrate and aluminum chloride react with each other by exchanging anions: 3agno3 (aq) + alcl3 (aq) → al(no3)3 (aq) + 3agcl (s) what mass in grams of agcl is produced when 4.22 g of agno3 react with 7.73 g of alcl3?
Conversion of mole to grams
k in mole = 1 mole/ atomic mass
K in mole =1/ 39.0983 g/mole
= 0.255765 g/mole
converting 40 grams of K
K 40 grams x [ 1 mole/ 39.0983 grams] = 1.0230623 mole
There are 1.0230623 moles of K in 40 K of Potassium
3 Mg + 1 Fe2O3 →2 Fe + 3MgO
Type of Reaction: Single displacement.