1) 
When both the electric field and the magnetic field are acting on the electron normal to the beam and normal to each other, the electric force and the magnetic force on the electron have opposite directions: in order to produce no deflection on the electron beam, the two forces must be equal in magnitude

where
q is the electron charge
E is the magnitude of the electric field
v is the electron speed
B is the magnitude of the magnetic field
Solving the formula for v, we find

2) 4.1 mm
When the electric field is removed, only the magnetic force acts on the electron, providing the centripetal force that keeps the electron in a circular path:

where m is the mass of the electron and r is the radius of the trajectory. Solving the formula for r, we find

3) 
The speed of the electron in the circular trajectory is equal to the ratio between the circumference of the orbit,
, and the period, T:

Solving the equation for T and using the results found in 1) and 2), we find the period of the orbit:

Answer:
dont you have to times it
Explanation:
1) 15 / 12 = 1.25 ratio
2) to increase acceleration 1.25 times (with same F, or same engine) you have to lower mass 1.25 times
3) 1515/1.25 = 1212 kg
choose A
Convection can best be observed as she blows the warm steam air that rises.
As the warm steam rises, she forces displaces it with cool air from her mouth. Because the warm steam is less dense it rises and because the cool air is more dense, it displaces the warm air.
This scenario is an example of convection.
Answer and Explanation:
curents i = 2.9 A
i ' = 4.4 A
the magnitude (in T.m) of the path integral of B.dl around the window frame = μo * current enclosed
= μo* ( i '- i )
Since from Ampere's law
where μ o = permeability of free space = 4π * 10 ^-7 H / m
plug the values we get the magnitude (in T.m) of the path integral of B.dl = ( 4π*10^-7 ) (2.9+4.4)
= 1.884 * 10^-6 Tm