The 1996 NHTSA study, Crash Outcome Data Evaluation System
(CODES), related traffic flow and medicinal accounts in seven states to measure
entire costs of wound from motor vehicle crashes. The research originate that the
mean inpatient costs for crash fatalities who were not using safety belts
were 55 percent <span>higher than for those who were belted.</span>
Answer:
0.33 mol
Explanation:
Given data:
Volume of balloon = 8.3 L
Temperature = 36°C
Pressure = 751 torr
Number of moles of hydrogen = ?
Solution:
Temperature = 36°C (27 +273 = 300 K)
Pressure = 751 torr (751/760= 0.988 atm)
Formula:
The given problem will be solve by using general gas equation,
PV = nRT
P= Pressure
V = volume
n = number of moles
R = general gas constant = 0.0821 atm.L/ mol.K
T = temperature in kelvin
PV = nRT
0.988 atm × 8.3 L = n × 0.0821 atm.L/ mol.K ×
300 K
8.2 atm.L = n × 24.63 atm.L/ mol
n = 8.2 atm.L / 24.63 atm.L/ mol
n = 0.33 mol
Formula of hydrated sodium carbonate : Na₂CO₃.10H₂O, so moles of water in one mole of hydrated salt = 10
<h3>Further explanation</h3>
Hydrate is a compound that binds water (H₂O), usually in the form of crystals/ solids
If these compounds are dissolved in water or heated, the hydrates can decompose:
Example: X.YH₂O (s) → X (aq) + YH₂O (l)
The formula for the hydrated compound contains: YH2O
The mole ratio shows the ratio of the coefficients of the hydrate compound
10.45 hydrated sodium carbonate(Na₂CO₃.xH₂O) were heated until 3.87 of 3.87of anhydrous (Na₂CO₃) remained, so
mass H₂O released :

mass Na₂CO₃ = 3.87 g
mol ratio Na₂CO₃(MW= g/mol) : H₂O(MW=18 g/mol) =

Answer:
P = 20.1697 atm
Explanation:
In this case we need to use the ideal gas equation which is:
PV = nRT (1)
Where:
P: Pressure (atm)
V: Volume (L)
n: moles
R: universal gas constant (=0.082 L atm / K mol)
T: Temperature
From here, we can solve for pressure:
P = nRT/V (2)
According to the given data, we have the temperature (T = 20 °C, transformed in Kelvin is 293 K), the moles (n = 125 moles), and we just need the volume. But the volume can be calculated using the data of the cylinder dimensions.
The volume for any cylinder would be:
V = πr²h (3)
Replacing the data here, we can solve for the volume:
V = π * (17)² * 164
V = 148,898.93 cm³
This volume converted in Liters would be:
V = 148,898.93 mL * 1 L / 1000 mL
V = 148.899 L
Now we can solve for pressure:
P = 125 * 0.082 * 293 / 148.899
<h2>
P = 20.1697 atm</h2>