Answer:
ΔH = -976.5 kJ
Explanation:
For the reaction given, there are 2 moles of benzene (C6H6). The heat of this reaction is -6278 kJ, which means that the combustion of 2 moles of benzene will lose 6278 kJ of heat. It is an exothermic reaction.
The value of ΔH, the enthalpy, is a way of measurement of the heat, and it depends on the quantity of the matter (number of moles).
So, 24.3 g of benzene has :
n = mass/ molar mass
n = 24.3/78.11
n = 0.311 moles
2 moles ------------ -6278 kJ
0.311 moles ----------- x
By a simple direct three rule:
2x = -1953.08
x = -976.5 kJ
Elements present in group 18 are known as noble gases. The outermost shell of these elements are completely filled.
18 is the answer
Answer:
Mass of CuSO4.H2O obtained: 
Explanation:
The molecular weight of the salt is: 
<u>In the solution</u>: 12.5 g of CuSO4
In moles: 
<u>Mass of wate</u>r:
5 moles of water per mol of salt: 
Mass of CuSO4.H2O obtained: 
Answer:
C : t-BuOMe
Explanation:
The tert -butanol is a tertiary alcohol and when chloride ion attacks the carbocation, it forms t-BuCl.
The reaction of tert-butyl chloride or t-BuCl ((CH3)3C−Cl) with methanol and MeOH (CH3−OH) gives the product tert-Butyl methyl ether or t-BuOMe (CH3)3C−OCH3:
(CH3)3C−Cl + CH3−OH => (CH3)3C−OCH3 + HCl
Hence, the correct asnwer is C : t-BuOMe
the answer is c a tries to trick people by using the same numbers