Answer:
Explanation:
One charge is situated at x = 1.95 m . Second charge is situated at y = 1.00 m
These two charges are situated outside sphere as it has radius of .365 m with center at origin. So charge inside sphere = zero.
Applying Gauss's theorem
Flux through spherical surface = charge inside sphere / ε₀
= 0 / ε₀
= 0 Ans .
k = spring constant of the spring = 85 N/m
m = mass of the box sliding towards the spring = 3.5 kg
v = speed of box just before colliding with the spring = ?
x = compression the spring = 6.5 cm = 6.5 cm (1 m /100 cm) = 0.065 m
the kinetic energy of box just before colliding with the spring converts into the spring energy of the spring when it is fully compressed.
Using conservation of energy
Kinetic energy of spring before collision = spring energy of spring after compression
(0.5) m v² = (0.5) k x²
m v² = k x²
inserting the values
(3.5 kg) v² = (85 N/m) (0.065 m)²
v = 0.32 m/s
<h2><u>Answer:</u></h2>
The simulation kept track of the variables and automatically recorded data on object displacement, velocity, and momentum. If the trials were run on a real track with real gliders, using stopwatches and meter sticks for measurement, the data compared by the following statements:
1. (There would be variables that would be hard to control, leading to less reliable data.)
3. (Meter sticks may lack precision or may be read incorrectly.)
4. (Real glider data may vary since real collisions may involve loss of energy.)
5. (Human error in recording or plotting the data could be a factor.)
The correct answer are
a) "The number of muscle fibers best determines how powerful a muscle will be"
b) "The more a muscle shortens, the more power it generates."
Reason :
Muscle fiber in longitudinal directions generate more power
Multipennate muscles do not produce much power because the tendon branches within muscle
.
The only force on the system is the mass of the hoop F net = 2.8kg*9.81m/s^2 = 27.468 N The mass equal of the rolling sphere is found by: the sphere rotates around the contact point with the table.
So by applying the theorem of parallel axes, the moment of inertia of the sphere is computed by:I = 2/5*mR^2 for rotation about the center of mass + mR^2 for the distance of the axis of rotation from the center of mass of the sphere.
I = 7/5*mR^2 M = 7/5*m
Therefore, linear acceleration is computed by:F/m = 27.468 / (2.8 + 1/2*2 + 7/5*4) = 27.468/9.4 = 2.922 m/s^2