Answer:
The Frequency of the wave is 0.2Hertz
The period is 2seconds
Explanation:
We are asked to find the frequency and period
Frequency is the number of oscillations completed in one seconds
If five waves were made from the same source in 10 seconds, hence;
Frequency = number of oscillation/Time
Frequency = 5/10
Frequency = 0.5Hertz
Next is to get the period
Period = 1/Frequency
Period = 1/0.5
Period = 2seconds
Answer:
e*P_s = 11 W
Explanation:
Given:
- e*P = 1.0 KW
- r_s = 9.5*r_e
- e is the efficiency of the panels
Find:
What power would the solar cell produce if the spacecraft were in orbit around Saturn
Solution:
- We use the relation between the intensity I and distance of light:
I_1 / I_2 = ( r_2 / r_1 ) ^2
- The intensity of sun light at Saturn's orbit can be expressed as:
I_s = I_e * ( r_e / r_s ) ^2
I_s = ( 1.0 KW / e*a) * ( 1 / 9.5 )^2
I_s = 11 W / e*a
- We know that P = I*a, hence we have:
P_s = I_s*a
P_s = 11 W / e
Hence, e*P_s = 11 W
Answer:
c. 972
Explanation:
The volume of a rectangular solid is calculated as the product of its dimensions, that is, its width, its length and its height:

1 feet is equal to 12 inches, so:

Now, we calculate the volume of the object in cubic inches:

You did not include the quesetion, but I can help you to understand the problem and how to find the relevant information.
1) The angle of 13° with which the shark ascends meets this:
Vertical ascending velocity = 0.85m/s * sin(13°)
Horizontal velocity = 0.85m/s * cos(13°)
2) The length swan by the shark ascending meets this
Vertical ascending length = 50 m
Horizontal length, y:

From that y = 50 * tan(13°)
=> y = 11.54 m.
3) Conclusions:
1) The shark run 50 m vertically upward and 11.54 m horizontally.
2) The length of the path run by the shark may be calculated using Pythagoras' theorem:
hypotenuse^2 = (50m)^2 + (11.54m)^2 = 2633.25m^2
hypotenuse = 51.35m
So, the shark swan 51.35 m to reach the surface.
Answer:
Explanation:
a ) No of turns per metre
n = 450 / .35
= 1285.71
Magnetic field inside the solenoid
B = μ₀ n I
Where I is current
B = 4π x 10⁻⁷ x 1285.71 x 1.75
= 28.26 x 10⁻⁴ T
This is the uniform magnetic field inside the solenoid.
b )
Magnetic field around a very long wire at a distance d is given by the expression
B = ( μ₀ /4π ) X 2I / d
= 10⁻⁷ x 2 x ( 1.75 / .01 )
= .35 x 10⁻⁴ T
In the second case magnetic field is much less. It is due to the fact that in the solenoid magnetic field gets multiplied due to increase in the number of turns. In straight coil this does not happen .