The partial pressures of HBr when the system reaches equilibrium is 2.4 X 10⁻¹¹ atm
<u>Explanation:</u>
H₂ + Br₂ ⇒ 2HBr
PH₂ = 0.782atm
PBr₂ = 0.493atm
Kp = (PHBr)²/ (PH₂) (PBr₂) = 1.4 X 10⁻²¹
At equilibrium:
Let 2x = pressure of HBr
PH₂ = 0.782 -x
PBr₂ = 0.493 - x
Kp = (2x)^2 / (0.782-x)(0.493-x)
Now, because Kp is very small, x will be very small compared to 0.782 and 0.493.
Then,
Kp = 1.4X10⁻²¹ = (4x²) / (0.782)(0.493)
x = 1.2X10⁻¹¹
PHBr = 2x = 2.4 X 10⁻¹¹ atm
Therefore, the partial pressures of HBr when the system reaches equilibrium is 2.4 X 10⁻¹¹ atm
Complete Question
The complete question is shown on the first uploaded image
Answer:
The correct answer is option c
Explanation:
Faraday states that when there is a change in magnetic field of a coil of a wire, it means that there exist an emf in the circuit which in induced due to the change in the magnetic flux
From the question two separate but nearby coils are mounted along the axis. First coil is connected to the power supply and the current flow is controlled by the supply.When the current alternates, it would produce magnetic field ,also the second coil is connected to an ammeter which indicates the current that is flowing in it when current in the first coil changes
This magnetic field that is produce would cause a change flux which would induce current in the second coil so the ammeter would indicate current flow in the second coil
a is incorrect because the current in fir coil is not change hence flux won't change therefore current is is not induced in second coil
This is the same reason b is incorrect
d is incorrect due to the fact that when the second coil is connected to a power supply by rewiring it to be in series with first coil the law of electromagnetism would no longer hold so he ammeter would show no reading
The net force of the cart when it is pushed to the right with a force of 15N.
<u>Explanation:</u>
To find the force of net, which is calculated by the formula.
The Net Force= Addition of the force applied on the respective direction.
The Net Force here is given by
The Net Force = 15-20 (A force towards the right and a force towards left, two opposite so subtraction).
Hence
Thus the Net Force = -5(The force towards left, so it gets a negative value).
1 in=2.54 cm=(2.54 cm)(1 m/100 cm)=0.0254 m
Therefore:
1 in=0.0254 m
1 in³=(0.0254 m)³=1.6387064 x 10⁻⁵ m³
Therefore:
8.06 in³=(8.06 in³)(1.6387064 x 10⁻⁵ m³ / 1 in³)≈1.321 x 10⁻⁴ m³.
Answer: 8.06 in³=1.321 x 10⁻⁴ m³
We need a and we have m and F . Now a = f÷m so therefore a = 4,9 ÷ 0,5 which is 0,98 metres per cubic second