Answer:
A) 0.957 J
Explanation:detailed explanation and calculation is shown in the image below
Answer:
18.5 m/s
Explanation:
On a horizontal curve, the frictional force provides the centripetal force that keeps the car in circular motion:

where
is the coefficient of static friction between the tires and the road
m is the mass of the car
g is the gravitational acceleration
v is the speed of the car
r is the radius of the curve
Re-arranging the equation,

And by substituting the data of the problem, we find the speed at which the car begins to skid:

Since his line of sight 63 degrees makes with the tip of the building
Tan63° = height of building / Horizontal distance
tan63° = Height / 50
50tan63° = Height
Height = 50tan63°
Height ≈ 50*1.9626
Height ≈ 98.13 m
Height of the building is ≈ 98.13 m. Mind you in solving for this height we have neglected the height of Daniel.
The height of building actually should be 98.13 m plus the height of Daniel. Since the 63° was measured from his eye level.
Answer:
D
Explanation:
pressure change have nothing to do with the spontaneity.
Entropy change , enthalpy change , temperature have roles in deciding spontaneity.
It means you can do 550 Newton Meters of work every second. Power is the rate of doing work, I hope this helps