Answer:
The value of tension on the cable T = 1065.6 N
Explanation:
Mass = 888 kg
Initial velocity ( u )= 0.8 
Final velocity ( V ) = 0
Distance traveled before come to rest = 0.2667 m
Now use third law of motion
=
- 2 a s
Put all the values in above formula we get,
⇒ 0 =
- 2 × a ×0.2667
⇒ a = 1.2 
This is the deceleration of the box.
Tension in the cable is given by T = F = m × a
Put all the values in above formula we get,
T = 888 × 1.2
T = 1065.6 N
This is the value of tension on the cable.
Answer:
So the acceleration of the child will be 
Explanation:
We have given angular speed of the child 
Radius r = 4.65 m
Angular acceleration 
We know that linear velocity is given by 
We know that radial acceleration is given by 
Tangential acceleration is given by

So total acceleration will be 
Answer:
9.98 m/s
Explanation:
The force acting on the particle is defined by the equation:
[N]
where x is the position in metres.
The acceleration can be found by using Newton's second law:

where
m = 150 g = 0.150 kg is the mass of the particle. Substituting into the equation,
[m/s^2]
When x = 3.14 m, the acceleration is:

Now we can find the final speed of the particle by using the suvat equation:

where
u = 8.00 m/s is the initial velocity
v is the final velocity

x = 3.14 m is the displacement
Solving for v,

And the speed is just the magnitude of the velocity, so 9.98 m/s.
A photoelectric cell is an electronic device which is used to convert light energy into electric energy.The operation of this device is based on photoelectric effect.
Light of suitable frequency i.e greater or equal to threshold frequency will fall on the cathode maintained at negative potential.The electron emission will take place and these electrons are drifted towards the anode which is at positive potential.
Here,only those radiations will be capable of emitting electrons irrespective of surface barrier of metals whose energy is greater than the work function.
We know that the radiation having long wavelength has least energy as energy and wavelength are inversely proportional to each other.

Here h is the Planck's constant,c is the velocity of light.
Here we have been given red light and blue light.
In the visible spectrum of radiation, the red light has longer wavelength than all other colors of light.Hence blue light has more energy as it's wavelength is less as compared to red light.
Hence, the blue light will activate the most and red the least.