1)we need a balanced equation: CuSO₄ + Zn ---> ZnSO₄ + Cu
2) we need to convert the grams of CuSO₄ to moles using the molar mass.
molar mass CuSO₄= 63.5 + 32.0 + (4 x 16.0)= 160 g/mol

3) convert moles of CuSO₄ to moles of Cu

4) convert moles of Cu to grams using it's molar mass.
molar mass Cu= 63.5 g/mol

I did it step-by-step as the explanation but you can do all of this in one step.
The concentration of the drug stock solution is 1.5*10^-9 M i.e. 1.5 * 10^-9 moles of the drug per Liter of the solution
Therefore, the number of moles present in 1 ml i.e. 1*10^-3 L of the solution would be = 1 *10^-3 L * 1.5 * 10^-9 moles/1 L = 1.5 * 10^-12 moles
1 mole of the drug will contain 6.023*10^23 drug molecules
Therefore, 1.5*10^-12 moles of the drug will correspond to :
1.5 * 10^-12 moles * 6.023*10^23 molecules/1 mole = 9.035 * 10^11 molecules
The number of cancer cells = 2.0 * 10^5
Hence the ratio = drug molecules/cancer cells
= 9.035 *10^11/2.0 *10^5
= 4.5 * 10^6
Answer:
C. 100
Explanation:
Biochemical researches and studies have found out that an average health hotdog has a calorie of between 100 and 150 which is usually dependent on the additives.
Since the nutrition label on the back of a package of hotdogs (purchased within the US) indicates that one hotdog contains 100 calories then it truly contains such amount of calories. The standard number of calories present in a hotdog is independent of the amount eaten by individuals.
Answer:
The actual number of moles is 9 moles.
It is less than 15
Number of moles needed is 9 moles
Explanation:
15H2 + 10N2 ——-> 10NH3
Now from the question, we can see that the percentage yield is 60%
The percentage yield can be calculated as actual moles of H2/Theoretical moles of H2 * 100%
From the equation, we can see that the theoretical number of moles of hydrogen is 15.
Now to get the actual : 60 = x/15 * 100
x = 9
The actual number of moles is 9 moles.
It is less than 15
Number of moles needed is 9 moles