In a series circuit . . .
-- The total resistance is the sum of the individual resistors.
-- The current is the same at every point in the circuit.
The total resistance in this circuit is (3Ω + 6Ω ) = 9Ω
The current at every point is (V/R) = (12v / 9Ω ) = <em>1.33 A</em> .
Pick choice<em> (a)</em>.
The answer would be . Since we are looking for the spring constant you would need to use the formula

. Then you'd substitute, for PEs and x.

Then solve. k=500n/m
When the system is experiencing a uniformly accelerated motion, there are a set of equations to work from. In this case, work is energy which consist solely of kinetic energy. That is, 1/2*m*v2. First, let's find the final velocity.
a = (vf - v0)/t
2.6 = (vf - 0)/4
vf = 10.4 m/s
Then W = 1/2*(2100 kg)*(10.4 m/s)2
W = 113568 J = 113.57 kJ
Answer:
B
Explanation:
because, convection is the transfer of heat between fluid substances/materials
The resultant static friction force is equal to 20 N to the left.
Why?
I'm assuming that you forgot to write the question of the exercise, so, I will try to complete it:
"A 50-n crate sits on a horizontal floor where the coefficient of static friction between the crate and the floor is 0.50 . A 20-n force is applied to the crate acting to the right. What is the resulting static friction force acting on the crate?"
So, if we are going to calculate the resulting static friction force, it means that there is no movement, we must remember that the friction coefficient will give us the maximum force before the crate starts to move.
We can calculate the static friction force by using the following formula:

Since the crate is not moving (static), the static friction force acting on the crate will be equal to the applied force.
Calculating we have:


Hence, the static friction force is equal to 20 N to the left (since the applied force is acting to the right)
So,
Since the static friction force is equal to the applied force, the crate does not start to move.
Have a nice day!