Answer:
Canyon is 50.176 meter deep.
Explanation:
The students is standing on the rim of the canyon and drops down a rock from the rim(cliff). We have to find what is the depth of the canyon i.e. how much below is the ground from the cliff.
Given data:
Time = t = 3.2 s
Initial velocity =
= 0 m/s
Gravitational acceleration = g = 9.8 m/s²
Height = h = ?
According to second equation of motion

As initial velocity is zero, So the first term of right hand side of above equation equal to zero

h = (0.5)(9.8)(3.2)²
h = 50.176 m
This means, the rock traveled 50.176 meters to reach the bottom of the Canyon. So, the Canyon is 50.176 meter deep.
It is true that a physical change occurs when a material changes shape or size, but the composition of the material does not change. The correct answer is True.
Answer:
1.77 x 10^-8 C
Explanation:
Let the surface charge density of each of the plate is σ.
A = 4 x 4 = 16 cm^2 = 16 x 10^-4 m^2
d = 2 mm
E = 2.5 x 10^6 N/C
ε0 = 8.85 × 10-12 C2/N ∙ m2
Electric filed between the plates (two oppositively charged)
E = σ / ε0
σ = ε0 x E
σ = 8.85 x 10^-12 x 2.5 x 10^6 = 22.125 x 10^-6 C/m^2
The surface charge density of each plate is ± σ / 2
So, the surface charge density on each = ± 22.125 x 10^-6 / 2
= ± 11.0625 x 10^-6 C/m^2
Charge on each plate = Surface charge density on each plate x area of each plate
Charge on each plate = ± 11.0625 x 10^-6 x 16 x 10^-4 = ± 1.77 x 10^-8 C
Answer:
4.8967m
Explanation:
Given the following data;
M = 0.2kg
∆p = 0.58kgm/s
S(i) = 2.25m
Ratio h/w = 12/75
Firstly, we use conservation of momentum to find the velocity
Therefore, ∆p = MV
0.58kgm/s = 0.2V
V = 0.58/2
V = 2.9m/s
Then, we can use the conservation of energy to solve for maximum height the car can go
E(i) = E(f)
1/2mV² = mgh
Mass cancels out
1/2V² = gh
h = 1/2V²/g = V²/2g
h = (2.9)²/2(9.8)
h = 8.41/19.6 = 0.429m
Since we have gotten the heigh, the next thing is to solve for actual slant of the ramp and initial displacement using similar triangles.
h/w = 0.429/x
X = 0.429×75/12
X = 2.6815
Therefore, by Pythagoreans rule
S(ramp) = √2.68125²+0.429²
S(ramp) = 2.64671
Finally, S(t) = S(ramp) + S(i)
= 2.64671+2.25
= 4.8967m
Answer:
24.348mm
Explanation:
NB: I'll be attaching pictures so as to depict missing mathematical expressions or special characters which are not easily found on keyboards
K = d / €^n
Note : d represents the greek alphabet epsilion.
K = 345 / 0.02⁰.²² = 816mPa
The true strain based upon the stress of 414mPa =
€= (€/k)^1/n = (414/816)¹/⁰.²² = 0.04576
However the true relationship between true strain and length is given by
€ = ln(Li/Lo)
Making Li the subject of formula by rearranging,
Li = Lo.e^€
Li = 520e⁰.⁰⁴⁵⁷⁶
Li = 544.348mm
The amount of elongation can be calculated from
Change in L = Li - Lo = 544.348 - 520 change in L = 24.348mm.