Answer:
R=19.5m
= 4.65° S of W
Explanation:
Refer the attached fig.
displacement of the x and y components
x-component displacement is (
) = 
= A
(20°) + B
(40°)
= -12.0
(20°) + 20.0
(40°)
= -19.425m
x-component displacement is (
) = 
= A
(20°) - B
(40°)
= 12.0
(20°) - 20.0
(40°)
= -1.579
resultant displacement
∴
R = 
=
=19.5m
= 
= 
= 4.65° S of W
Answer:
A. Stratosphere is said to be stable layer of the atmosphere when cool air sinks and warm air rises.Due to the fact that cool air has tendency to sink ,the air is not going fluctuating up and down in the stratosphere. This means that the air remains stationary or particles remains there for a very long duration.
B. If the lifted index is negative then the parcel temperature is warmer than the actual temperature. In addition, the parcel that is less warm than the surrounding will be less dense and will rise.
C. The water vapor come from different kinds of fronts; gust fronts from existing storms as their downdraft hits the surface, spreads and lifts air in front, upper air disturbances and surface heating by solar radiation making an unbalanced vertical profile .
D. the threshold used by storm chasers to assess if the dew point temperature is high enough to produce large thunderstorms is moisture ,the surface dew point needs to be 55 degrees fahrenheit or greater for a surface based thunderstorm to occur.
E. Wind shear is the change in wind direction or speed with height in an atmosphere.
Explanation:
Answer:
Acceleration of the crate is 0.362 m/s^2.
Explanation:
Given:
Mass of the box, m = 40 kg
Applied force, F = 15 N
Angle at which the force is applied,
= 15°
We have to find the magnitude of the acceleration.
Let the acceleration be "a".
FBD is attached with where we can see the horizontal and vertical component of force.
⇒
and ⇒ 
⇒
⇒ 
⇒ Applying concept of forces.
⇒
⇒ 
⇒
<em> ...Newtons second law Fnet = ma</em>
⇒
⇒ Plugging the values.
⇒
<em>...f is the friction which is zero here.</em>
⇒ 
⇒ 
Magnitude of the acceleration of the crate is 0.362 m/s^2.
Answer:
Explanation:
temperature (T) = 25 degrees
volume of water (v) = 2 L = 2000 mL
density of water = 0.997 g/mL
density of ice = 0.917 g/mL
we can get the mass of the water and the use it to get the volume when it freezes to ice, this is because the mass remains the same irrespective of the change of state.
- mass of water = volume x density = 2000 x 0.997 = 1994 g
- volume of ice = mass/density = 1994 / 0.917 = 2174.5 mL = 2.175 L
Answer:
B. In mercury, the frequency of the wave is the same as in ethanol, but the wavelength is greater.
Explanation:
To solve this easily, we can just calculate the wavelength of the sound in Ethanol and in Mercury.
In Ethanol, the wavelength will be:
λ = c/f
λ = 1160/440
λ = 2.63 m
In Mercury, the wavelength will be:
λ = c/f
λ = 1450/440
λ = 3.3 m
The wavelength of sound is greater in Mercury than in Ethanol but the frequency is the same.
Frequency of sound is not dependent on medium, but velocity and wavelength change depending on the medium.