Answer:
The magnitude and direction of electric field midway between these two charges is
along AB.
Explanation:
Given that,
First charge 
second charge 
Distance = 20 cm
We need to calculate the electric field
For first charge,
Using formula of electric field

Put the valueinto the formula


Direction of electric field along AB
We need to calculate the electric field
For second charge,
Using formula of electric field

Put the valueinto the formula


Direction of electric field along AO
We need to calculate the net electric field at midpoint



Direction of net electric field along AB
Hence, The magnitude and direction of electric field midway between these two charges is
along AB.
L = 1.00 m, the original length
A = 0.5 mm² = 0.5 x 10⁻⁶ m², the cross sectional area
E = 2.0 x 10¹¹ n/m², Young's modulus
P = 1500 N, the applied tension
Calculate the stress.
σ = P/A = (1500 N)/(0.5 x 10⁻⁶ m²) = 3 x 10⁹ N/m²
Let δ = the stretch of the string.
Then the strain is
ε = δ/L
By definition, the strain is
ε = σ/E = (3 x 10⁹ N/m²)/(2 x 10¹¹ N/m²) = 0.015
Therefore
δ/(1 m) = 0.015
δ = 0.015 m = 15 mm
Answer: 15 mm
Answer:
the wavelength λ of the light when it is traveling in air = 560 nm
the smallest thickness t of the air film = 140 nm
Explanation:
From the question; the path difference is Δx = 2t (since the condition of the phase difference in the maxima and minima gets interchanged)
Now for constructive interference;
Δx= 
replacing ;
Δx = 2t ; we have:
2t = 
Given that thickness t = 700 nm
Then
2× 700 =
--- equation (1)
For thickness t = 980 nm that is next to constructive interference
2× 980 =
----- equation (2)
Equating the difference of equation (2) and equation (1); we have:'
λ = (2 × 980) - ( 2× 700 )
λ = 1960 - 1400
λ = 560 nm
Thus; the wavelength λ of the light when it is traveling in air = 560 nm
b)
For the smallest thickness 
∴ 



Thus, the smallest thickness t of the air film = 140 nm
Answer:

Explanation:
Given:
- initial gauge pressure in the container,

- atmospheric pressure at sea level,

- initial volume,

- maximum pressure difference bearable by the container,

- density of the air,

- density of sea water,

<u>The relation between the change in pressure with height is given as:</u>

where:
dz = height in the atmosphere
= standard value of gravity
<em>Now putting the respective values:</em>



Is the maximum height above the ground that the container can be lifted before bursting. (<em>Since the density of air and the density of sea water are assumed to be constant.</em>)
Answer:
7350 J
Explanation:
The gravitational potential energy of the rock sitting on the edge of the cliff is given by:

where
m is the mass of the rock
g is the gravitational acceleration
h is the height of the cliff
In this problem, we have
m = 50 kg
g = 9.8 m/s^2
h = 15 m
Substituting numbers into the formula, we find:
