Answer:
The y-value of the line in the xy-plane where the total magnetic field is zero 
Explanation:
From the question we are told that
The distance of wire one from two along the y-axis is y = 0.340 m
The current on the first wire is 
The force per unit length on each wire is 
Generally the force per unit length is mathematically represented as

=> 
Where
is the permeability of free space with a constant value of 
substituting values

=>
Let U denote the line in the xy-plane where the total magnetic field is zero
So
So the force per unit length of wire 2 from line U is equal to the force per unit length of wire 1 from line (y - U)
So

substituting values



Answer: F = 1391 N
Explanation:
The information given to you are:
Mass M = 1300 kg
Acceleration a = 1.07 m/s^2
The magnitude of the force striking the building will be
F = ma
Where
F = force
Substitute mass M and acceleration a into the formula
F = 1300 × 1.07
F = 1391 N
Therefore, the wrecking ball strikes the building with a force of 1391 N
Answer:
the curve inclination is increased so that a weight component helps keep the car on track
Explanation:
In the sledging competition these devices go at quite high speeds over 100 km/h, so when reaching the curves the friction force is not enough to keep the car on the track. For this reason, the curve inclination is increased so that a weight component helps keep the car on track.
In general we can solve Newton's second law for this case, with the condition of no friction, it is found that
V² = r g tan θ
Where V is the maximum velocity, r is the radius of the curve a, θ is the angle of the inclination
156.8 Joules of energy is in the box's gravitational potential energy store
<u>Explanation</u>:
<em>Given:</em>
Mass of the box Dane is holding = 8 Kilograms
Height at which Dane is holding the box above the ground= 2 metres
<em>To Find:</em>
Gravitational potential energy in the box=?
<em>Solution:</em>
gravitational potential energy is the work done per mass on a object to move that object from one fixed location to to another location against gravity.Its unit is joules or J
Thus Gravitational potential energy is represented as,

where
is the gravitational potential energy
m is the mass
h is the height
g is the gravitational force( 9.8
)
Now substituting the given values,

