20W = 20 J/s
Energy expended during climbing stairs = 50 W of energy/stair = 50J/stair
For 20 stairs, Total energy = 50x20 = 1000 J
This can light bulbs for, T= 1000J/20 J/s =50 seconds
Answer:
heat required in pan B is more than pan A
Explanation:
Heat required to raise the temperature of the substance is given by the formula

now we know that both pan contains same volume of water while the mass of pan is different
So here heat required to raise the temperature of water in Pan A is given as


Now similarly for other pan we have


So here by comparing the two equations we can say that heat required in pan B is more than pan A
Answer:
E = k Q 1 / (x₀-x₂) (x₀-x₁)
Explanation:
The electric field is given by
dE = k dq / r²
In this case as we have a continuous load distribution we can use the concept of linear density
λ= Q / x = dq / dx
dq = λ dx
We substitute in the equation
∫ dE = k ∫ λ dx / x²
We integrate
E = k λ (-1 / x)
We evaluate between the lower limits x = x₀- x₂ and higher x = x₀-x₁
E = k λ (-1 / x₀-x₁ + 1 / x₀-x₂)
E = k λ (x₂ -x₁) / (x₀-x₂) (x₀-x₁)
We replace the density
E = k (Q / (x₂-x₁)) [(x₂-x₁) / (x₀-x₂) (x₀-x₁)]
E = k Q 1 / (x₀-x₂) (x₀-x₁)
Answer and Explanation:
curents i = 2.9 A
i ' = 4.4 A
the magnitude (in T.m) of the path integral of B.dl around the window frame = μo * current enclosed
= μo* ( i '- i )
Since from Ampere's law
where μ o = permeability of free space = 4π * 10 ^-7 H / m
plug the values we get the magnitude (in T.m) of the path integral of B.dl = ( 4π*10^-7 ) (2.9+4.4)
= 1.884 * 10^-6 Tm
Answer:
a) a= 8.33 m/s², T = 12.495 N
, b) a = 2.45 m / s²
Explanation:
a) this is an exercise of Newton's second law. As the upper load is secured by a cable, it cannot be moved, so the lower load is determined by the maximum acceleration.
We apply Newton's second law to the lower charge
fr₁ + fr₂ = ma
The equation for the force of friction is
fr = μ N
Y Axis
N - W₁ –W₂ = 0
N = W₁ + W₂
N = (m₁ + m₂) g
Since the beams are the same, it has the same mass
N = 2 m g
We replace
μ₁ 2mg + μ₂ mg = m a
a = (2μ₁ + μ₂) g
a = (2 0.30 + 0.25) 9.8
a= 8.33 m/s²
Let's look for cable tension with beam 2
T = m₂ a
T = 1500 8.33
T = 12.495 N
b) For maximum deceleration the cable loses tension (T = 0 N), so as this beam has less friction is the one that will move first, we are assuming that the rope is horizontal
fr = m₂ a₂
N- w₂ = 0
N = W₂ = mg
μ₂ mg = m a₂
a = μ₂ g
a = 0.25 9.8
a = 2.45 m / s²