Answer:
18 W
Explanation:
Applying,
P = V²/R.................. Equation 1
Where P = Power of both glowing bulbs, V = Voltage, R = Combined Resistance of both bulbs
Since: It is a series circuit,
Then,
R = R1+R2............. Equation 2
Where R1= Resistance of the first bulb, R2 = Resistance of the second bulb
Given: R1 = R2 = 8 Ω
Substitute into equation 1
R = 8+8
R = 16 Ω
Also Given: V = 12 V
Substitute into equation 1
P = 12²/8
P = 144/8
P = 18 W
The force of F=10 N produces an extension of

on the string, so the spring constant is equal to

Then the string is stretched by

. The work done to stretch the string by this distance is equal to the variation of elastic potential energy of the string with respect to its equilibrium position:
Answer: a) 0.12m; b) 1,6 s; c) 0.625 1/s
Explanation: The simple harmonic movement can be described by a sin or cosine function in time.
This can be in the form:
X(t)= A Sin/Cos (wt+φ) where φ is initial phase o position at t=0
w the angular frequency are related to the frequency (f) as 2Pif
and f=1/T period of oscillating
Answer:
statement 1 with answer C
statement 2 with answer F
statement 3 with answer B
Statement 1 with E
Statement 2 with A
Statement 3 with D
Explanation:
In this exercise you are asked to relate each with the answers
In general, in the optics diagram,
* Ray 1 is a horizontal ray that after stopping by the optical system goes to the focal point
* Ray 2 is a ray that passes through the intercept point between the optical axis and the system and does not deviate
* Ray 3 is a ray that passes through the focal length and after passing the optical system, it comes out horizontally.
With these statements, let's review the answers
statement 1 with answer C
statement 2 with answer F
statement 3 with answer B
Statement 1 with E
Statement 2 with A
Statement 3 with D