As we know that

here we know that


now from above equation we have


so image will form on left side of lens at a distance of 15 cm
This image will be magnified and virtual image
Ray diagram is attached below here
Answer: There are many possible elements, and they are all in the same vertical column as bromine.
Explanation:
In a periodic table, the elements are arranged according to the atomic number. The elements arranged in the same vertical column (known as groups) have same valence configuration and therefore have same chemical properties. Hence, there would be more possible elements having same chemical properties in the same vertical column (group) as Bromine.
Answer:

Explanation:
given,
magnetic field strength = 1.40 ✕ 10⁻³ T
frequency of oscillation = 60 Hz
diameter of RBC = 7.5 μm
EMF = ?





maximum emf that can generate around the perimeter of the cell 
Answer:
Term 1 = (0.616 × 10⁻⁵)
Term 2 = (7.24 × 10⁻⁵)
Term 3 = (174 × 10⁻⁵)
Term 4 = (317 × 10⁻⁵)
(σ ₑ/ₘ) / (e/m) = (499 × 10⁻⁵) to the appropriate significant figures.
Explanation:
(σ ₑ/ₘ) / (e/m) = (σᵥ /V)² + (2 σᵢ/ɪ)² + (2 σʀ /R)² + (2 σᵣ /r)²
mean measurements
Voltage, V = (403 ± 1) V,
σᵥ = 1 V, V = 403 V
Current, I = (2.35 ± 0.01) A
σᵢ = 0.01 A, I = 2.35 A
Coils radius, R = (14.4 ± 0.3) cm
σʀ = 0.3 cm, R = 14.4 cm
Curvature of the electron trajectory, r = (7.1 ± 0.2) cm.
σᵣ = 0.2 cm, r = 7.1 cm
Term 1 = (σᵥ /V)² = (1/403)² = 0.0000061573 = (0.616 × 10⁻⁵)
Term 2 = (2 σᵢ/ɪ)² = (2×0.01/2.35)² = 0.000072431 = (7.24 × 10⁻⁵)
Term 3 = (2 σʀ /R)² = (2×0.3/14.4)² = 0.0017361111 = (174 × 10⁻⁵)
Term 4 = (2 σᵣ /r)² = (2×0.2/7.1)² = 0.0031739734 = (317 × 10⁻⁵)
The relative value of the e/m ratio is a sum of all the calculated terms.
(σ ₑ/ₘ) / (e/m)
= (0.616 + 7.24 + 174 + 317) × 10⁻⁵
= (498.856 × 10⁻⁵)
= (499 × 10⁻⁵) to the appropriate significant figures.
Hope this Helps!!!
The two flaws in
her experiment’s design are
<span>- She introduced at least one confounding variable.</span>
<span>- She tried to test multiple hypotheses at a time</span>
In the above mentioned experiment she had to have four samples to prove
four hypotheses, each one separately and not to mix two hypotheses in an alone
sample, that what it brings as consequence is the confusion.