Answer: Both Technician A and B
Explanation:
There is a similar process in using a pressure transducer and lab scope to using a vacuum gauge.
And also, the pressure transducer can be used to tie any issues to individual cylinders if paired with a second trace consisting of the ignition pattern. Therefore, both Technician A and B are correct.
Answer:
39975kgm/s due east
Explanation:
Given parameters:
Mass of the blimp = 533kg
Velocity = +75m/s due east
Unknown:
Momentum of the body = ?
Solution:
The momentum of a body is the amount of motion it posses.
Momentum is the product of mass and velocity;
Momentum = mass x velocity
Insert the parameters and solve;
Momentum = 533 x 75 = 39975kgm/s
The momentum of the body is 39975kgm/s due east
I don’t know what the angle is in your diagram so I used the angle from the vertical.
Mechanical energy is the sum of kinetic energy and potential energy, or E=Ek+Ep. So Ek=(1/2)*m*v² where m is the mass of the object and v is it's velocity. Mp=m*g*h where m is the mass, g=9.81 m/s² and h is the height of the object. So after we input the numbers the total mechanical energy is
E=(1/2)*2.5*(4.5²) + 2.5*9.81*18 = 25.3125 J + 441.45 J = 466.7625 J. The correct answer is E= 466 J.
Answer:
Work is defined as the amount of movement done by a force, and it can be calculated as:
W = f*d
where W is the work, f is the force and d is the distance.
So when the coach hits the ball, he is appliying some force in the ball (via the bat) that impulses the ball briefly (we can considerate that the force is only applied in a differential of time dt)
But we have a force applied and a displacement of the ball, so yes, the bat does work on the ball.