Answer:
Possible lowest volume = 0.19 cm
Possible highest volume = 0.21 cm
Explanation:
given data
volumetric pipette uncertainty = 0.01 cm³
total volume = 0.20 cm³
solution
we will get here Possible lowest and highest volume that is express as
Possible lowest volume = total volume - uncertainty .....................1
Possible highest volume = total volume + uncertainty ....................2
put here value in both equation and we get
Possible lowest volume = 0.20 cm - 0.01 cm
Possible lowest volume = 0.19 cm
and
Possible highest volume = 0.20 cm + 0.01 cm
Possible highest volume = 0.21 cm
an amorphous solid because the particles do not have a regular structure is the answer
N_2 (g) + 3H_2 (g) rightarrow 2NH_3 (g) volume of H_2 = 32.44 At STP 1 mole of H_2 = 22.4L ? mole of H_2 = 32.4L therefore moles of H_2
Answer:
Reactions 1, 3 and 5
Explanation:
First thing's first, let's ensure that all the reactions given are balanced. This is given as;
CO(g) + 1/2 O2(g )→ CO2(g)
Li(s) + 1/2 F2(l) → LiF(s)
C(s) + O2(g) → CO2(g)
CaCO3(g) → CaO + CO2(g)
2Li(s) + F2(g) → 2LiF(s)
For the condition to be valid;
- There is by convention 1 mol of product made. This means we eliminate reactions with more than one mole of compound formed. This eliminates reaction 5.
- The lements haveto be in their state at room temperature. Fluorine is a gas, not a liquid, at room temperature ans pressure, so 2 is not a correct answer.
This leaves us with reactions 1, 3 and 5 as the correct reactions that satisify the condition.