The moles of chromium (iii) nitrate produced is calculated as follows
write the equation for reaction
3 Pb(NO3)2 + 2 Cr = 2 Cr(NO3)3 + 3 Pb
by use of mole ratio between Pb(NO3)2 to Cr(NO3)3 which is 3 : 2 the moles of Cr(NO3)3 is therefore
= 0.85 x2 /3 = 0.57 moles
Answer:
58.61 grams
Explanation:
Taking The molecular weight of NaCl = 58.44 grams/mole
<u>Determine how many grams of NaCl to prepare the bath solution </u>
first we will calculate the moles of NaCl that is contained in 6L of 170 mM of NaCI solution
= ( 6 * 170 ) / 1000
= 1020 / 1000 = 1.020 moles
next
determine how many grams of NaCl
= moles of NaCl * molar mass of NaCl
= 1.020 * 58.44
= 58.61 grams
The answer is (2). The Lithium has 3 protons and 4 neutrons. For every neutral atom, it will have the same number of protons and electrons. Because the proton has one positive charge and electron has one negative charge and neutron does not have charge.
Answer:
The correct answer is option C, that is, ΔS and ΔSsurr for the process H2O (s) ⇒ H2O(l) are equal in magnitude and opposite in sign.
Explanation:
The temperature at which solid state of water get transformed into liquid state is termed as the melting point of 0 °C. It can be shown by the reaction:
H2O (s) ⇒ H2O (l)
The degree of randomness of a molecule is known as entropy. With the transformation of ice into liquid state, there is an increase in randomness. Thus, the value of entropy becomes positive as shown:
Entropy change (ΔSsys) = ΔSproduct - ΔSreactant
= (69.9 - 47.89) J mol/K
= 22.0 J mol/K
Therefore, the value of entropy change is positive.
Now the value of entropy for surrounding ΔSsurr will be,
ΔSsurr = -ΔHfusion/T
= -6012 j/mol/273
= -22.0 J/molK
Hence, the value of ΔSsurr and ΔSsys exhibit same magnitude with opposite sign.
Answer:
See explanation
Explanation:
The number of electrons in each principal energy shell increases as the number of shells increases because more electronic orbitals become available to accommodate the electrons.
For instance, the n= 2 level only accommodates eight electrons in the s and p orbitals whereas the n=3 level accommodates 18 electrons in s, p and d orbitals respectively.
Each principal level accommodates 2n^2 electrons where n= the principal energy shell.