Each nitrogen molecule had 2 Nitrogen atoms.
So 2 moles of nitrogen gas molecules will have 4 moles of nitrogen atoms.Answer is 2moles
Answer:
CN^- is a strong field ligand
Explanation:
The complex, hexacyanoferrate II is an Fe^2+ specie. Fe^2+ is a d^6 specie. It may exist as high spin (paramagnetic) or low spin (diamagnetic) depending on the ligand. The energy of the d-orbitals become nondegenerate upon approach of a ligand. The extent of separation of the two orbitals and the energy between them is defined as the magnitude of crystal field splitting (∆o).
Ligands that cause a large crystal field splitting such as CN^- are called strong field ligands. They lead to the formation of diamagnetic species. Strong field ligands occur towards the end of the spectrochemical series of ligands.
Hence the complex, Fe(CN)6 4− is diamagnetic because the cyanide ion is a strong field ligand that causes the six d-electrons present to pair up in a low spin arrangement.
Answer:
The solubility of MnS will decrease on addition of KOH solution.
Explanation:
As per the equation given:

On dissolution of MnS in water it gives a basic solution as it gives hydroxide ions.
Now when the we are adding aqueous KOH solution, it will dissociate as:

Thus it will further furnish more hydroxide ion,
This will increase the concentration of hydroxide ions (present of product side), the system will try to decrease its concentration by shifting towards reactant side.
Thus the solubility of MnS will decrease on addition of KOH solution.
How many carbon atoms are there in a 1.3-carat diamond? Answer: 1.3 x 10^22 C atoms...
If a 1 carat = 0.20 g ... then 0.3 carat = 0.20 / 0.3 = 0.06 g
Thus, 1.3 carat = 0.26g
Find the moles first:
Moles= Grams / Mm of C
0.26 / 12.011 = 0.0216 mols of C
Atoms = Moles * Avogadro's number (6.022*10^23)
0.0216 * 6.022*10^23 = 1.3*10^22 C atoms
Hope this helps! :)
Answer:
pH = 2.25
Explanation:
pH is a measurement in chemistry defined as the -log [H₃O⁺]. Molarity [], is defined as the ratio between moles of solute (HCl) and the liters of solution
To solve this question we must find the molarity of the H₃O⁺ knowing: [HCl] = [H₃O⁺]
[HCl]:
0.0084moles / 1.500L
= 0.0056M = [HCl] = [H₃O⁺]
pH = -log [H₃O⁺] = -log [0.0056M]
<h3>pH = 2.25</h3>