Answer:
-6.6 km/h
Explanation:
In 7hr plane travelled 2020km;
For the first 4hr the average speed was 310km/h;
d=st, s=d/t;
Distance covered in first 4h is d = 310km/h×4h = 1240km;
See the image attached for further solution
The array of colors observed when viewing films of soap are caused by the interference, and from the reflections of light from two nearby surfaces (outer surface and inner surface). Among the choices, the closest answer would be B. reflection, refraction, and interference.
When the system is experiencing a uniformly accelerated motion, there are a set of equations to work from. In this case, work is energy which consist solely of kinetic energy. That is, 1/2*m*v2. First, let's find the final velocity.
a = (vf - v0)/t
2.6 = (vf - 0)/4
vf = 10.4 m/s
Then W = 1/2*(2100 kg)*(10.4 m/s)2
W = 113568 J = 113.57 kJ
<span>65W * 8h * 3600s/h = 1.9e6 J = 447 Cal </span>
Answer:
x = 1.63 m
Explanation:
mass (m) = 10 kg
μk = 0.3
velocity (v) = 3.1 m/s
Assuming that most of the computers weight is applied on the belt instantaneously, we can apply the constant acceleration equation below
x = 
where a = μk.g , therefore
x =
/2μk.g
x = (3.1 x 3.1)/(2 x 0.3 x 9.8)
x = 1.63 m