Answer: The empirical formula of the compound is 
Explanation:
Empirical formula is defined formula which is simplest integer ratio of number of atoms of different elements present in the compound.
Percentage of iron in a compound = 36.76 %
Percentage of sulfur in a compound = 21.11 %
Percentage of oxygen in a compound = 42.13 %
Consider in 100 g of the compound:
Mass of iron in 100 g of compound = 36.76 g
Mass of iron in 100 g of compound = 21.11 g
Mass of iron in 100 g of compound = 42.13 g
Now calculate the number of moles each element:
Moles of iron=
Moles of sulfur=
Moles of oxygen=
Divide the moles of each element by the smallest number of moles to calculated the ratio of the elements to each other
For Iron element = 
For sulfur element =
For oxygen element = 
So, the empirical formula of the compound is 
Answer:
The reason for the suspicion was because the manner in which iodine reacted chemically as well as its other chemical properties, indicated that it belonged in the same group as chlorine and bromine, while the much heavier tellurium should be placed in the previous group
The suspicion was proved to be correct when the atomic number of tellurium was found to be 52 and that of iodine was found to be 53 by later scientists
Explanation:
The equation is already balanced so the mole ratio is just 1/1 and from the question you could conclude that the equation is a single displacement
Answer:
3.43 %
Explanation:
We need to calculate first the number of moles of CeO2 produced in the combustion. Given its formula we know how many moles of Ce atom are present. From there calculate the mass this number of moles this represent and then one can calculate the percentage.
0.1848 g CeO2 x 1 mol CeO2/172.114g = 0.00107 mol CeO2
0.00107 mol CeO2 x 1 mol Ce/ 1 mol CeO2 = 0.00107 mol Ce
.00107 mol Ce x 140.116 g Ce/ mol = 0.150 g Ce
0.150 g Ce/ 4.3718 g sample x 100 = 3.43 %
<span>When atoms lose or gain electrons in chemical reactions they form?
</span>Ions